eBA Fiyat Kalite Performansı Güçlü Bir Türk Yazılım Ürünü.

 • Şirket Profili

  suvari-logo Sektör: Tekstil Lokasyon: İstanbul

  Müşteri Görüşü

  İmplementasyon süreci aslında çok da problemli geçmedi. İçerideki yazılımcı arkadaşlarımız ve BİMSER Çözümden gelen ekip ile birlikte; tabi ki buna uzaktan destek veren ekipler de dahil, gayet hızlı bir implementasyon süreci geçirmiş bulunduk.
  Author's imageGeylani DÖNMEZProje ve Süreç Geliştirme Yöneticisi
 • eBA – Süvari Başarı Hikayesi

  Kurumumuz Hakkında

  • Global anlamda 7 ülkede faaliyet gösteriyoruz. Toplamda 155 mağazamız bulunmaktadır. Türkiye de 41 farklı ilde, 95’i AVM – 15’ i cadde olmak üzere toplamda 110 mağaza ile hazır giyim sektöründe hizmet veriyoruz.
  • Genel Müdürlüğümüz İstanbul’ da yer almaktadır. Genel Müdürlük bünyesinde 120, mağazalarımızda ise globalde yaklaşık 1000 ekip arkadaşımız çalışmaktadır.
  • SÜVARİ son 5 yılda, her yıl ortalama %15 büyüyerek, bugün Türkiye’ nin en çok tercih edilen erkek giyim markaları arasına ismini yazdırmayı başarmıştır.

  Problem

  • Bimser ile tanışmadan önce, kurum genelinde belirli standartlarda yürütmeye çalışmış olduğumuz süreçlerimizin (burada hem operasyonel hem genel müdürlük hem de perakendecilik-saha süreçlerinden bahsediyoruz) kullanımını yaygınlaştırmamız ve kolaylaştırmamız gerektiğini düşünüyorduk. Bunu yaparken de hem kontrolü kaybetmeden her noktada aynı hızla ilerlememiz gerektiğine, hem de süreç performanslarını ölçmemiz gerektiğine inanıyorduk.
  • Aynı zamanda da süreçlerimizin içerisinde bulunan her hangi bir süreç adımında yer alan formlarımızı, belirleyeceğimiz iş modelleri doğrultusunda kurallara bağlamak ve böylece prosedürlerimizde yazan standartlara uygun ilerlemek nihai ihtiyaçlarımız arasındaydı.
  • Proje başlamadan önceki ilk hedefimiz kurum içerisinde sıklıkla kullanılan ve elden ele dolaşan formları dijital ortama alarak, herkesin rahatlıkla ulaşabileceği ve standart kurallar çerçevesinde doldurabileceği bir ortam hazırlamaktı. Bununla birlikte farklı süreçler için doldurulan bu formların onay süreçlerini hızlandırmak ve teknolojinin el verdiği her yerden onay mekanizmasını hayata geçirmek, bu proje için ana hedeflerimiz arasındaydı. Ve tabi ki süreç yönetimlerinde olmazsa olmaz olan bilgiyi kayıt altına alma ve performans ölçümü konuları da hassasiyet gösterdiğimiz konular arasında yer alıyordu. Az önce bahsetmiş olduğumuz ihtiyaçlarımıza yönelik bir BPM (İş Süreçleri Yönetimi) yazılımına yönelmemiz gerektiğine karar verdik ve ihtiyaçlarımıza en uygun yazılımı araştırmaya başladık.İşte BİMSER Çözüm ile de bu aşamada tanışma fırsatımız oldu. BİMSER Çözüm eBA’ yı sunduğunda; “Süvari’ nin ihtiyaçlarını karşılayabilecek çözümleri sonunda bulduk sanırım” dediğimizi hatırlıyorum. Hem kolay bir şekilde kendi içerimizde formlarımızı ve süreçlerimizi geliştirebilecek hem de istemiş olduğumuz sürecin performansını raporlar yardımıyla gözlemleyebilecektik. Hem de bunları piyasada ki en uygun fiyat paritesine sahip sistemlerden biri ile yapabilecektik. Daha da önemlisi; projeyi hayata geçirirken, yaşayacağımız her türlü süreçte, ulusal bir partner ile çalışmanın avantajlarını sonuna kadar kullanabilecek ve kendi ana dilimizde hizmet almanın kolaylıklarını yaşarken, Türk yapımı olan bir BPM yazılımı kullanmanın keyfine varabilecektik. Şahsen ve şirket olarak; ülkemize faydası olabilecek elimizden gelen her türlü desteğe açığız ve Türk yapımı tüm girişimleri destekliyoruz.

  Çözüm

   
  • Dediğimiz gibi, BİMSER Çözüm Türk bir partner olmasından dolayı, projenin hayata geçiş sürecini hızlandırması ve sonrasında yapılacak bakım/destek anlaşması kapsamında alınacak olan destek kalitesini olumlu etkileyeceğini düşünmemiz, BİMSER Çözüm’ ü tercih nedenlerimiz arasında gösterebiliriz. Tabi ki sadece bununla sınırlı değil; eBA fiyat-kalite performansı güçlü bir ürün. Yapmış olduğunuz yatırımın geri dönüşünü kullandığınız süreç sayısı arttıkça fazlasıyla alıyorsunuz. Zaten piyasa araştırması yaptığınızda, BİMSER ürünlerini kullanan şirketlerden ve bireylerden güçlü referanslar alıyorsunuz. Sanırım bunlardan biri de biziz
  • İmplementasyon süreci aslında çok da problemli geçmedi. İçerideki yazılımcı arkadaşlarımız ve BİMSER Çözümden gelen ekip ile birlikte; tabi ki buna uzaktan destek veren ekipler de dahil, gayet hızlı bir implementasyon süreci geçirmiş bulunduk. Burada yanıltıcı olmamak adına söylüyorum; tabi ki her implementasyon sürecinde olduğu gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz ancak bu süreç çok uzun sürmediği gibi çok fazla da uğraştırmıyor. En önemlisi şu ki; eBA üzerinde süreçleri sağlıklı bir şekilde kullanmak istiyorsanız bizim 3 altın kuralımız var;
   • Birincisi, ister eBA üzerinden ister ERP’ niz üzerinden entegre ederek olsun, HR yapısının dizaynını iyi kurgulamanız gerekiyor. Çünkü hangi sürecin kime gideceği ve sonrasında kimin onaylarından geçeceği konusu kritik önem taşıyor. Bu sebeple HR yapısı üzerinden detaylıca geçiyor olmak gerekiyor. Biz eBA ile birlikte ERP deki HR yapımızı da yeniden dizayn etme fırsatı bulduk ve şimdi iki tarafta çok daha sağlıklı ilerliyor.
   • İkincisi ve bence projenin değerini yükselten, yükseklerde tutan ve şirkete dinamizm kazandıracak, iş yükünüzü hafifletecek süreçleri tasarlamanızı sağlayan “süreç geliştirme ve yazılım ekibi” miz. Ekibin projeye inancı, proje içerisinde ki her süreci detaylandırması, ERP ve diğer yazılımlar ile entegre ederek minimum iş yükü oluşturma çabası ve şirket içerisinde talepleri en hızlı şekilde karşılama isteği; bu projedeki en önemli artımızdı. Belki de şu an bu çekimi yapabiliyor olmamızın en önemli sebebi diyebiliriz. İlk olarak içeride hem yazılımcılarımız hem de süreç analisti yapan arkadaşlarımız mevcuttu. Bu dönem BİMSER Çözümün bize yönlendirdiği “MERSUS Bilişim” firması ile iş ortaklığına vardık. Amacımız; süreci analiz edecek ve sonrasında yazacak arkadaşlarımızın eBA üzerinde süreç geliştirmek adına alışma evresini kısaltmak, sonrasında ise hızlı ve sağlıklı ilerleyebilmek adına işi profesyonellerinden öğrenerek, hedeflediğimiz faydalara bir an önce kavuşmaktı. Tam da planladığımız gibi oldu aslında. Oryantasyon kısmını, yani içeride kendi başımıza istediğimiz kalitede süreç geliştirecek pozisyona gelmemiz gereken zamanı 6 ay gibi kısa bir sürede tamamladık. Bu sırada elimizde 4 adette sürecimiz oluşmuş oldu. Ve daha da önemlisi, biz eBA’ ca konuşmayı eBA gibi düşünmeyi öğrendik ve bir sonraki adım olan, eBA’ ya Süvari gibi düşünmeyi öğretme aşamasına geçtik J Aramıza hem süreç analizi yapabilen hem de yazılım bilen “İş Analisti” pozisyonunda genç ve dinamik arkadaşlar kattık. Böylece sürücü koltuğuna oturmanın sorumluluğunu ve keyfini daha fazla hissetmeye başladık. Şimdi gideceğimiz yolların ve göreceğimiz yeni manzaraların yani süreçlerimizin heyecanını yaşıyoruz.
   • Son olarak; elimizde süreçleri geliştirecek ekibimiz ve geliştirme platformumuz vardı, ancak bilgi akışının sağlıklı olması ve süreçler yazıldıktan sonra kullanım oranının arttırılması gerekiyordu. Bunun için de öncelikle kendimize özgü bir iş analiz modeli bulduk ve bunu kısa sürede dokümante etme modelleri ile geliştirdik. Böylece verinin doğru aktığından ve sağlıklı bir şekilde korunduğundan daha emin olabiliyorduk. Daha sonra da süreçlerin kullanımında keskin ve katı kurallar koymak yerine, fayda-değer analizi yaparak bunları süreç sahiplerine anlattık. Onlarda süreçlerin kullanılmasında başlıca moderatörlük yaparak sistemin kendi kendisini desteklemesini sağlamış oldular.
  • Şu an 30 sürecimiz aktif halde kullanılmaktadır. Bunlardan 13 tanesi İK, 6 tanesi Saha ve GM Destek, 4 tanesi Satış ve Pazarlama, 4 tanesi Tedarik Zinciri, 2 adet Kalite Yönetim ve 1 adet Mali İşler sürecidir.

  Tecrübeleriniz

  • BİMSER Çözüm’ e referanslar sayesinde ulaştık.
  • Projenin kurumumuza kattığı aslında birçok fayda bulunuyor. Bunlar arasında; Kağıt israfının büyük ölçüde ortadan kaldırılması, operasyonel maliyetlerin düşürülmesi, süreçlerde verimlilik artışı sağlanması, süreçlere ve formlara teknolojinin olduğu her yerden erişilebilir ortam sağlanması, onay mekanizmalarının hızlandırılması ve kayıt altına alınması, iş takibinin kolaylaşması ve raporlamalarla süreç performanslarının takibinin yapılması, süreçlerimizin belirlemiş olduğumuz standartlarda yürütülmesi gibi bir çok fayda sayabiliriz. Bunlardan en önemlisi sanırım süreçlerimiz üzerinde kurmuş olduğumuz hakimiyetin ve onay süreçlerindeki hızın artışı ile paralel olarak operasyon maliyetlerinin düşürülmesi.
  İmplementasyon: Çözümün uygulanması ne kadar sürdü? Zorlukları ne oldu? Bimser Çözüm’ün destek ve yardımlarına ihtiyaç duydunuz mu? Duyduysanız yeterli desteği alabildiniz mi? Sonuç: Bimser Çözüm ile olan tecrübelerinizi nasıl özetlersiniz? Belirlediğiniz hedeflere ulaşabildiniz mi İmplementasyon süreci ve uygulama ekibi yeteri kadar efektif miydi?
  • BİMSER çözüme sağlamış olduğu destekten dolayı teşekkür ederiz. Saedec merkez ekibi değil, yönlendirmiş oldukları iş ortaklarının kalitesi de istenilen başarıyı yakalamada büyük bir rol oynamıştır. Bu bağlamda MERSUS Bilişim firmasına da teşekkür etmeyi borç biliriz. BİMSER Çözüm’ ün diğer ürünlerinin de şirketimizde kullanılmasını temenni ederek, İNŞALLAH daha farklı projelerde bu başarımızı yeni başarılarla desteklemiş oluruz.

  Yeni İş Birlikleri

  • BİMSER Çözüm’ün ürün tanıtım konferanslarına katılmıştık birkaç kez. O konferanslarda özellikle eBA Capcute, QDMS ve Ensemble gibi ürünlerinin de faydalarını dinleme fırsatımız olmuştu. Sonrasında kurumumuzda nerelerde faydalanabiliriz, bu ürünler bize ne katar ve buna şu an ne kadar ihtiyacımız var? gibi stratejik yaklaşımlarla beyin fırtınaları yapmıştık. Tabi ki hepsi değerli ürünler, ancak bu değerli ürünlerin hakkını verebilmek için de bazı oluşumların ve alt yapıların sağlanması gerekiyor. Biz de bunları oluşturarak ileride ki yıllarda ürün yelpazemizi arttırmayı hedefliyoruz.
   
  • Meslektaşlarıma BİMSER Çözüm’ ün ürünlerini memnuniyetle öneririm. Sadece ürün kalitesi değil, BİMSER Merkez Ofis’ inden almış olduğumuz destek kalitesini de düşündüğümüzde; BİMSER Çözüm ürünlerini denemelerini ve hayallerinde sınır tanımamalarını tavsiye ederim. Önemli olan hayalleri gerçekleştirebilecek doğru ekip ve bu ekibin ortaya koyacağı çalışmalar için gereken sağlıklı bilgi akışı. Gerisini BİMSER’ in ekibi ve ürünleri fazlasıyla destekliyor..