“QDMS’i tercih eden İETT, 23. Kalite Kongresi’nde Türkiye Mükemmellik Ödülünü kazandı.”

  1. QDMS - İETT

Bimser Çözüm’ün oturum sponsoru olarak olarak katıldığı, TÜSİAD ve Türkiye Kalite Derneği (KalDer) işbirliği ile düzenlenen 23. Kalite Kongresi “Mükemmelliği Paylaşmak” temasıyla 18-19 Kasım 2014 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Kongrenin ikinci gününde “Türkiye Mükemmellik Ödül” töreni gerçekleşti. “Türkiye Mükemmellik Ödül” töreninde, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Kategorisi’nde Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü’ne “Method Research Company” layık görüldü. “Türkiye Mükemmellik Ödülleri”ni ise 5 kurum paylaştı. Ödüllere başvuran kurum ve kuruluşlar arasından ödülleri, QDMS’i tercih eden İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü başta olmak üzere; Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Coca Cola İçecek Bursa Fabrikası, Damla Doğal Kaynak Suyu, Ege Bölgesi Sanayi Odası kazandı.

Türkiye Mükemmellik Ödülü, toplam kalite uygulamalarında kuruluşlara referans olmanın yanı sıra ulusal, bölgesel ve küresel pazarlarda da rakiplerinin farklılaşması amacıyla yol gösteriyor. Bu doğrultuda, Mükemmellik Ödülleri, kurum ve kuruluşların yönetsel yeterlilikleri ile ürün ve hizmetlerini sunmada ulaştıkları kalite ve mükemmellik düzeyini ölçen, kalite kültürünün bir yaşam biçimi olarak yaygınlaşmasına önemli katkı sağlayan, mükemmelliği özendiren ve ödüllendiren süreçler olarak nitelendiriliyor. Bu yıl toplam 7 kurum ve kuruluş Türkiye Mükemmellik Ödülü’ne başvurdu. Kurumların üçü “İşletmeler” kategorisinde, dördü ise “Kamu Yönetimi ve Kamu Hizmetleri” kategorisinde yer aldı.

Ödül sürecinde toplam 74 değerlendirici görev alırken, haziran ve eylül aylarında yapılan masa başı değerlendirmeleri sonucunda söz konusu kuruluşların tamamı saha ziyaretine kalmaya hak kazandı. Ekim ayında tamamlanan saha ziyaretleri sonucunda değerlendiricilerden gelen bilgiler Türkiye Mükemmellik Ödülü Yürütme Kurulu tarafından incelenerek finalistlik hakkını elde eden kuruluşlar belirlendi. Bu yıl 6 kuruluş “finalist” olma başarısını gösterdi.

Bimser Çözüm’ün sponsor olarak katıldığı oturumda; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, mükemmelliğin sınırı olmadığını belirterek, kaliteyi her geçen gün hem hizmette hem yönetimde hem de saygı ve sevgi çerçevesinde, insanların dayanışmasını sağlayarak başaracaklarına inandıklarını kaydetti. Başkan Kocamaz, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile bağlı kurumlarında EFQM Mükemmellik Modeli uygulamasına geçilerek, Mersin halkına daha kaliteli, etkin, verimli, hızlı ve yerinde hizmet sunmayı amaçladıklarını vurguladı. Ulusal Kalite Hareketi’ne katılıp Türkiye Kalite Derneği ile ‘İyi Niyet Bildirgesi’ imzalayarak, kalite ve kurumsallaşma yolunda ilk adımı attıklarını belirten Kocamaz, “Kurumların, kurumsallaşmayı başarabilmesi ve bunu yaparken halkın refah ve huzurunu daima ön planda tutarak, kaliteden ödün vermemesi çok önemlidir” dedi.

2002 yılında Tarsus’ta başlattıkları bu sürecin sonunda Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü’ne layık görüldüklerini anımsatan Kocamaz, “Çalıştık ve kazandık. Burada önemli olan ödül değil. Ödül almanın sembolik bir değeri var ama hizmet ettiğiniz kurumun kurumsallaşması çok daha önemlidir. Kurumda hizmet kalitesinin kişilere değil, kurumun geleceğine bağlı olması, o kurum ve hizmet alan insanlar için her şeyden daha önemlidir. Kişiler bugün var, yarın yok ama kurumlar ebediyete kadar yaşayacaklar” diye konuştu. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, güçlü toplum için güçlü kadınlar gerektiğini belirterek, “Herkes kendi görev alanı içinde bunu özümseyip gayret ettiğinde, zincirin halkaları birleşecek ve çok daha güçlü bir toplum oluşacak” mesajını verdi.